DARMOWA WYSYŁKA POWYŻEJ 400 ZŁ

Wisi do góry nogami i ma jabłko?

 

Orzechy nerkowca są doskonale znane większości z nas. To idealna, zdrowa przekąska, która dostarcza nam mnóstwo składników odżywczych, reguluje poziom cukru we krwi i zapobiega atakom serca. Mało kto jednak słyszał o drugim owocu drzewa nerkowca – jabłku, o którym chcemy Wam opowiedzieć trochę więcej, bo jest naprawdę fantastyczne. 


Samo drzewo nerkowca (nazywane również nanerczem zachodnim) dorasta nawet do 12 metrów wysokości i ma piękne, jajowate liście, osadzone na krótkich ogonkach. Początkowo występowało głównie na terenie Brazylii, ale wraz z rozwojem podróży morskich zawitało do krajów południowej Azji, gdzie rośnie do dziś, a jego owoce są istotnym składnikiem tamtejszej kuchni. Z czego wynika niezwykłość jabłka nerkowca? Z kilku powodów. Jednym z nich jest jego niecodzienny wygląd. Niektórym przypomina grzyba, innym paprykę, a kolejnym gruszkę. Najpierw ma biały kolor, ale dojrzewając przyjmuje stopniowo jaskrawo żółtą, a potem soczyście czerwoną barwę. Zazwyczaj ma 5-10 cm długości i 4-6 cm szerokości.

Jak smakują jabłka nerkowca? Trudno jednoznacznie określić ten smak. Przede wszystkim są bardzo soczyste i słodkie, ale po ich zjedzeniu czujemy przyjemne orzeźwienie. Da się również wyczuć lekką cierpkość. Są to bardzo delikatne owoce i nawet pod wpływem bardzo lekkiego nacisku, od razu puszczają soki. Świeże nerkowce można przechowywać jedynie w bardzo niskiej temperaturze (0-4 stopnie), przez maksymalnie 4 tygodnie. Jakie właściwości mają owoce nerkowca? O orzechach wiemy już wiele, natomiast jabłka są równie interesujące. Poza tym, że mają niepowtarzalny smak, zawierają mnóstwo witaminy C oraz pięć razy więcej witaminy B2 niż pomarańcze. Bardzo ważne jest to, że wyłącznie w pełni dojrzało jabłka nerkowca mogą być spożywane na surowo. Dlatego dość często są spożywane dopiero po ugotowaniu, przygotowuje się z nich dżemy, marmolady, galaretki i orzeźwiające soki. W niektórych krajach produkuje się z nich również dość mocne wino.

Rafał