DARMOWA WYSYŁKA POWYŻEJ 400 ZŁ

Marakuja - owoc z pasją!

Zacznijmy od tego, że marakuja to stosunkowo niewielki owoc, ale rośnie na sporych, bo dorastających do 15-20 metrów pnączach. Z terenów dzisiejszej Brazylii została przeniesiona również do Nowej Zelandii, Afryki, na Hawaje i Galapagos. Występuję w dwóch naturalnych odmianach - żółtej i fioletowej. Wyhodowano również kilka innych odmian, które są bardziej odporne na trudne warunki atmosferyczne, są mniej kwaśne, niż oryginalna, żółta marakuja. Zrobiono to głównie po to, by można ją było uprawiać w różnych częściach świata, nawet tam, gdzie klimat nie jest do końca sprzyjający. 

Jak smakuje marakuja? Większość z Was pewnie miała już okazję spróbować tego owocu, bo jest on często dostępny w większości supermarketów. Dla tych, którzy jeszcze nie mieli takiej możliwości, lub się nie odważyli - marakuja ma dość specyficzny, trudny do jednoznacznego określenia smak. Jest trochę słodka, trochę kwaśna, ale z pewnością mocno orzeźwiająca. Jest więc idealna na upalne dni. Tym, co ją wyróżnia jest przede wszystkim lekko kleista, galaretowata konsystencja miąższu i mocno aromatyczny zapach. 

Dlaczego warto włączyć marakuję do swojej diety? Odpowiedź jest prosta - dla zdrowia! To owoc niezwykle bogaty w witaminy: A, C, E, K i te z grupy B oraz cenny beta karoten i żelazo, wapń, fosfor, cynk, magnezu, dużo błonnika. Z takim składem musi dobrze wpływać na nasze zdrowie i poziom energii życiowej. 

Co dokładnie robi? Marakuja działa kojąco - uśmierza ból, uspokaja i wycisza; wpływa pozytywnie na układ krążenia - wzmacnia serce i obniża ciśnienie krwi; podnosi odporność na stres i niweluje jego negatywne skutki, wzmacnia w sytuacji wyczerpania nerwowego; pomaga zniwelować skurcze; działa rozkurczowo; wpływa pozytywnie na kondycję skóry (nawilża i odżywia).

Rafał