DARMOWA WYSYŁKA POWYŻEJ 400 ZŁ
Tagi:

Acerola - królowa witaminy C!


Acerola to dość niskie drzewo, które częściej przypomina po prostu rozłożysty krzew. Kwitnie dosłownie przez cały rok, a jej kwiaty są naprawdę piękne - różowe lub czerwone, występują zawsze w wiązankach. Same owoce natomiast, w zależności od odmiany, mają najczęściej 1-3 centymetry, są okrągłe i czerwone. Stąd porównania do naszych wiśni. Słyną z tego, że są bardzo soczyste. Każda osoba zapytana o ich smak, odpowie najpierw, że są kwaśne, ale później dodać, że tak przyjemnie kwaśne :) 

Nie dość, że acerola jest po prostu smaczna, to jeszcze dobrze wpływa na nasze zdrowie. Dlatego nie możemy i nie powinniśmy jej sobie odmawiać. Zawiera rekordową ilość kwasu L-askorbinowego, czyli witaminy C w najbardziej naturalnej postaci. Jeden owoc aceroli ważący 4,5 g ma tyle witaminy C co kilogram cytryn! W jej składzie znajdziemy również witaminę A, taninę (wit. B1), ryboflawinę (wit. B2), niacynę (wit. PP), wapń, fosfor i żelazo. Ten mały owoc ma w sobie wszystko, czego potrzebujemy, by cieszyć się dobrym zdrowień przez długie lata. Acerola działa antyoksydacyjne i przeciwzapalnie; wzmacnia naczynia krwionośne; zapobiega miażdżycy i wspiera walkę z tą chorobą; pomaga zniwelować zatrucia; wzmacnia organizm.

Acerola rośnie na Barbados. Z równym powodzeniem jest uprawiana na południowym terenie Ameryki Północnej (Meksyk), w Ameryce Środkowej i w północnej części Ameryki Południowej, czyli tam gdzie ciepło i słonecznie ;) 

Rafał